Monitoring životne sredine 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Visoka sanitarna škola

Viša Zdravstvena-sanitarna škola
''Visan''
Zemun
S E M I N A R S K I R A D
MONITORING ŽIVOTNE SREDINE
(Vazduh)
ZAGAĐIVANJE I ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE
Zagađenja su neželjene promene fizičkih, hemijskih i bioloških svojstava životne sredine(vazduha, vode i zemljišta), koje mogu nepovoljno delovati na živa bića ili narušiti njihove ekosisteme.
Zagađujuće materije ili supstance su ostaci onoga što proizvodimo, koristimo i odbacujemo.
Problem zagađivanja životne sredine neprekidno se povećava. Uzroci su sa jedne strane u neprekidnom povećanju broja stanovnika na zemlji, odnosno smanjenju raspoloživog životnog prostora, a sa druge strane u neprekidnom povećanju potreba za prirodnim bogatstvima za mnogobrojno stanovništvo.
ZAGAĐIVANJE VAZDUHA
Izvori i klasifikacija zagađivača vazduha
Mnogobrojna jedinjenja-gasovi, tečne ili čvrste čestice mogu se pojaviti u vazduhu, kao zagađujuće materije. U gradskoj sredini obično se javljaju sledeće zagađujuće supstance:
1.čvrste čestice
2.sumpor-dioksid
3.oksidi azota
4.ugljen-monoksid
5.fotohemijski oksidanti
6.ugljovodonici
Atmosfera često sadrži neke specifične vrste zagađujućih materija koje nastaju tokom industrijskih procesa (sl.1).
Slika 1.
Zagađivanje vazduha ustanovljeno sagorevanjem fosilnih goriva(nafta, ugalj, zemni gas) i procesi kruženja osnovnih elemenata u prirodi.
U karakteristične zagađivače vazduha ubrajaju se procesi sagorevanja u stacionarnim izvorima energije (termoelektrane, toplane, kućna ložišta) i razni industriski procesi. Najveće količine sumpor-dioksida (SO2) i čvrstih čestica potiču iz stacionarnih izvora. Drugi nemanje štetan izvor zagađivanja vazduha čine razna transportna sredstva (automobili, kamioni, autobusi, brodovi, avioni i sl.).
Pored lokalnih efekata neke posledice zagađivanja vazduha su globalnih razmera. Porast koncetracije ugljen-dioksida u atmosferi (sl.2), pojačano zagrevanje zemlje (sl.3) i oštećenje ozonskog omotača predstavljaju najkrupnije promene koje se zapažaju na našoj planeti u celini.
Slika 2.
Povećanje količine ugljen-dioksida u atmosferi nastalo sagorevanjem fosilnih goriva
Slika 3.
Povećanje proizvodnje toplotne energije od fosilnih goriva
Preko takozvanog efekta staklene bašte neki od ovih procesa, kao što je rast temperature zemlje još više se ubrzavaju (sl.4).
Slika 4.
Efekat staklene bašte
Čvrste čestice u atmosferi predstavljaju jednu od najčešćih zagađujućih materija u vazduhu. One se u obliku dima i čađi javljaju istovremeno i kao najstariji problem aerozagađenja. Čestice u atmosferi se mogu podeliti na:
1.prirodne izvore čestica-tu spadaju:
-morska izmaglica

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!